E- İMZA Nedir ?

E-İmza, 5070 Sayılı Kanun uyarınca ıslak imza ile eşdeğer sayılan, dijital ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. Fakat e-imza ıslak imza gibi tek bir çeşit imza değil, harf, karakter ve sembollerden oluşan, tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal bir veridir. İmza atılan metine göre de farklılık gösterebilmektedir.

Hukuken ıslak imzaların hepsi ile aynı işleve sahip olan elektronik imza, sadece veraset ve intikal, evlenme ya da üçüncü tarafların şahitliğinin gerekli görüldüğü emlak alım satımı gibi durumlarda geçerli olmayacaktır. Onun dışındaki durumlarda bu elektronik veriler senet sayılacak ve aksi ispat edilene kadar kesin delil olarak kabul edilecektir.

NEDEN E-İMZA Kullanmalıyım ?

Zamandan tasarruf etmek için, inkar edilemeyeceği için, opsiyonel maliyetleri azaltmak için, iş takiplerini daha kolay yapabilmek için ve en önemlisi güvenilirliği yüksek olduğu için kesinlikle tercih edilmelidir. E-İmza kullanarak daha birçok alanda tasarruf edebilirsiniz.

E-İMZA ÇEŞİTLERİ Nelerdir ?

2 çeşit elektronik bulunmaktadır. Biri bireysel e-imza, diğeri kurumsal e-imzadır.

BİREYSEL E-İMZA

Kişinin LES, ÖSS başvurularını yapabilmesi, sağlık kuruluşlarındaki işlemlerini, internet bankacılığındaki işlemlerini, sosyal güvenlik kurumundaki işlemleri istediği yerden kolaylıkla halledebilmesi için kullandığı elektronik imza türüdür.

KURUMSAL E-İMZA

Kurumlar arası sözleşmelerde, SGK kurumundaki işlemlerinde, şirketle ilgili ıslak imzaya gerek duyulacak her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

 

E-İMZA İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR Nelerdir ?

Bireysel e-imza için gerekli evraklar sıralarsak:

1- Nüfus cüzdanı – sürücü belgesi – pasaportu geçerliliği olan kimlik kartı
2- NES ( Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi ve başvuru formu

Kurumsal e-imza için gerekli evraklar ise:

1-Ticaret Sicil Memurlukları’ ndan son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin aslı,
2-Nüfus cüzdanı – sürücü belgesi – pasaportu geçerliliği olan kimlik kartı
3- Vergi Levhası
4-İmza Sirküsü
5-NES ( Nitelikli Elektronik Sertifika) taahhütnamesi ve başvuru formu

E-İmza uygulaması sayesinde işletmenize daha birçok fayda sağlayabilirsiniz. Sakarya merkezli firmamız Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet göstermektedir. Siz de hemen iletişime geçin, size en uygun çözümü sağlayalım.

Sakarya lokasyonunda bulunan müşterilerimiz ofisimizi ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirler…