e-İrsaliye Ne Demektir?

e-İrsaliye bir malın sevk ve taşınması esnasında kullanılan irsaliye belgelerinin elektronik hali demektir.

GİB’in faturalandırma araçlarının dijital ortama taşınması ile ilgili çalışmalarından birisi olan E-İrsaliye ile kullanıcılar kağıt irsaliye düzenlemek yerine dijital ortamda irsaliye düzenleyip ibraz edebilirler.

Genellikle taşıma irsaliyesi yerine kullanılabilen olan e-İrsaliye belgesinin önümüzdeki dönemde zorunlu tutulması öngörülmektedir.

GİB’in gelecekte faturalandırma ve vergilendirme araçlarında dijital ortamı daha fazla tercih edeceği bilinen bir şeydir. E-İrsaliye’de de durum aynı şekilde. Kullanıcılar şu an tercihen kullanabildikleri E-İrsaliye uygulamasını gelecekte zorunlu olarak kullanacaklar.

e-İrsaliye ve e-Dönüşüm…

Çeşitli vergi işlemlerinin ve ticari işlemlerin dijital ortama taşınması adeta bir devlet politikası haline gelmiş durumda. Elektronik dönüşüm devletçe zorunlu hale getirilmekle birlikte e-Dönüşüm’e tabii olan mükelleflerin e-Dönüşüm’ü gerçekleştirebilmeleri için çeşitli araçlar kullanılmaktadır. e-İrsaliye de bu araçlardan birisi olup, matbu bir evrak olan irsaliyenin elektronik ortamda karşılığıdır. e-İrsaliye çözümü avantajları ile öne çıkmaktadır.

e-İrsaliye nin Fayladarı Nelerdir ?

e-İrsaliye çeşitli yönleri ile işletmelerin iş yükünü hafifletmektedir. Öncelikle basılı bir kağıt üzerinden yapılan bir işlem olmadığı için  e-İrsaliye masraflardan tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra işlemler dijital ortamda gerçekleştirildiğinden dolayı normal irsaliye sistemine nazaran daha çabuktur.

e-İrsaliye genellikle sevk irsaliyesinin bir karşılığı olarak kullanılmakta. e-İrsaliye dijital ortamda saklandığından kaybolma riski bulunmamaktadır. Bunun yanında istenilen vakit geriye dönük takibi yapılabilmektedir. e-İrsaliye çözümü avantajları ile işletmelerin ilgisini çekmektedir. Şu an zorunlu olmasa da sayılan avantajları nedeni ile e-İrsaliye’ye geçmek mantıklı olacaktır.

 

E-İrsaliye uygulaması sayesinde işletmenize daha birçok fayda sağlayabilirsiniz. Sakarya merkezli firmamız Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet göstermektedir. Siz de hemen iletişime geçin, size en uygun çözümü sağlayalım.

Sakarya lokasyonunda bulunan müşterilerimiz ofisimizi ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirler…